0352 231 84 47 - 48 info@gokdumansurucukurslari.com
IMG-LOGO
SIKÇA SORULAN SORULAR - Gökduman Sürücü Kursu
Anasayfa / SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sınavda Sorulan 50 sorudan 35'ni bilmeniz halinde sınav başarılı sayılacaktır. İlk Yardım 12 soru, Trafik ve Çevre Dersi 23 soru, Araç Tekniği(Motor) 9 soru, Trafik Adabı 6 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 45 dakikkadır.
Kursumuzdan aldığınız sertifika tarihi ile 2 yıl içerisinde çıkarttırmanız gerekmektedir.
3 ders için toplam 45 dakikadır.
Başarı puan barajı her ders için 100 üzerinden 70'tir.
*Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var? Sınavdan başarısız olduktan sonra 3 defa, toplam 4 sınav hakkınız var.
Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz. Sertifika ehliyet yerine geçmez
Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür. Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni müracaat etmiş olanlar, kayıtlı olanlar, sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajyer ehliyet kanunundan etkilenip stajyer ehliyet alacaklardır.

Peki bu kanun kapsamında çıkacak olan stajyer ehliyet neler getirecek neler götürecek.

Stajyer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracaat edip hiç bir ücret (stajyer ehliyet alınırken ödeme yapılacak ) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet...

2 yıl süre ile dikkat edilmesi gerekenler...

2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.
Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur karakol tutanağıda olabilir. Daha sonra ehliyeti aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf Nüfus cüzdanı aslı, şoförler cemiyetinden Örnek5 formu ve günün ehliyet ücreti tutarı ile müracaat edip ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğinede müracaat edebilirsiniz.
*Ehliyet almaya hak kazandım sınavlara girdiğim şehir dışından çıkarttırmam mümkün mü?
Ehliyet için başvuruda bulunduğunuz şehir hangisi ise yani yazılı sınava ve direksiyon sınavına hangi şehirde girdiyseniz o şehrin bağlı olduğu Trafik Tescil Büro Amirliğine başvuruda bulunulması gerekmektedir.